nieuws
 
Contact:
Johan Van Coile (neuropsycholoog)
 
Tel.: 050 36 92 93
 
E-mail: johan.vancoile@stlucas.be
 
Bereikbaarheid
 


Persberichten > 10 jaar AZ Sint-Lucas 'geheugenkliniek', een terugblik

In mei 1998 startte het AZ Sint-Lucas als een van de eerste in Vlaanderen met een multidisciplinaire 'geheugenkliniek'.

Deze kliniek betreft een samenwerking tussen de diensten neurologie, neuropsychologie, geriatrie en psychiatrie en heeft aandacht voor patiënten met geheugen- en/of andere cognitieve problemen vanaf de leeftijd van 18 jaar. Aangezien geheugenproblemen tal van oorzaken kunnen hebben, is een multidisciplinaire aanpak een vereiste. Zelfs hiermee blijft de diagnostiek vaak complex en niet vanzelfsprekend.

Na 10 jaar werden reeds meer dan 2500 evaluaties uitgevoerd. Dit gebeurde ambulant, tijdens opname of via het dagziekenhuis. Voor elke patiënt werd hiervoor een onderzoekspakket 'op maat' ontwikkeld. De leeftijd van de patiënten varieerde tussen 19 en 98 jaar! De geheugenkliniek richtte zich bijgevolg niet alleen tot ouderen of patiënten waarbij een dementiële problematiek uitgesloten moet worden. Heel wat andere cognitieve problemen kwamen eveneens aan bod.

De klemtoon lag tot op heden op diagnostiek, al is er steeds naar middelen gezocht om ook een therapeutisch aanbod te ontwikkelen. We denken hierbij aan het project geheugentraining bij patiënten met een beginnend dementieel beeld dat enkele jaren liep (2003-2005). Nu kent dit een bescheiden vervolg via het geriatrisch dagziekenhuis. Ook in het kader van de op de markt gekomen medicatie voor de ziekte van Alzheimer, passeerden bijkomend zo’n 350 patiënten de geheugenkliniek.

Voor de toekomst wil het ziekenhuis met deze 'kliniek' zowel de complexe diagnostiek als de therapie kwalitatief verder uitbouwen. Een multidisciplinaire aanpak zal hierbij steeds een belangrijke rol blijven spelen.